1. Kik vagyunk?
Szülők a Lengyel Iskoláért Alapítvány 2008 óta működő nem kormányzati szervezet Magyarországon. Lengyel kisebbségi gyermekek, fiatalok és kisgyermekes családok számára. Az alapítványban 10 önkéntes - lengyel szülők és tanárok - dolgozik; az alapítvány kuratóriuma 5 főből áll. Az Alapítvány együttműködik Budapest 2., 4., 10., 11., 13., 17., 18. és 22. kerületének lengyel nemzeti hatóságaival, valamint a Magyarországon működő lengyel kisebbségi önkormányzatokkal. Az alapítványi rendezvények a lengyel nemzeti hatóságok és a Lengyel Nagykövetség Lengyel Iskolája által erre a célra kölcsönzött helyiségekben, valamint bizonyos projektek keretében órákra, térítés ellenében bérelt helyiségekben zajlanak.
2. Mit csinálunk?
Az alapítvány oktatási és kulturális projekteket valósít meg, többek között lengyel nyelvű zöld iskolákat, színházi, filmes, művészeti és zenei műhelyeket, olvasóversenyeket és fordítókurzusokat fiataloknak, városi játékokat, lengyel piknikeket és a fontosabb lengyel ünnepek megünneplését. Az Alapítvány 2020 óta rendszeresen szervez multiszenzoros foglalkozásokat óvodáskorú gyermekek számára is, amelyek 2022-2023-ben a Bethlen Gábor Alapítvány által támogatott, óvodai projekt keretében zajlottak. "Kis felfedezők" címen.
Az alapítvány projektjeiből és rendezvényeiből évente közel 200 lengyel gyermekes család részesül, összesen közel 600 ember. Az Alapítvány különösen támogatja a lengyel nyelv, valamint a lengyel történelem és hagyományok oktatását iskoláskorú gyermekek számára, és ennek érdekében együttműködik a budapesti Lengyel Nagykövetségen működő Lengyel Iskolával.
Az Alapítvány elsősorban Budapesten működik, de kiválasztott rendezvények vagy piknikek (pl. kiállítások) más magyarországi városokban (pl. Balatonbogláron vagy Keszthelyen) is zajlanak.
3. Hogyan finanszírozzuk a tevékenységet?
- projektalapon működünk - oktatási projektekre nyílt pályázatokon nyújtunk be pályázatokat
- kérjük 1% adományozást
- 2023-ban a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. révén a magyar kormánytól a lengyel nemzetiség számára kulturális projektekre kaptunk támogatást.
Ez három olyan projekt volt, amelyeket nyílt pályázatokon nyertünk el: Lengyel óvoda Kis Felfedezők (projekt száma NKUL-KP-1-2023/3-000471), Helló iskola! Évnyitó a lengyel nyelvet tanuló gyerekekkel a budapesti Lengyel Nagykövetség mellett működő Lengyel Iskolában (projekt száma NKUL-KP-1-2023/1-000128), Május 3. - Az 1791-es alkotmány évfordulójának megünneplésére szervezett rendezvény - Happening (projekt száma NKUL-KP-1-2023/1-000290). Ezen kívül az alapítvány 2023. évi intézményi tevékenységéhez pályázati támogatást is kaptunk (projekt száma NCIV-KP-1-2023/1-000056), amely lehetővé tette a szükséges beszerzések és külső szolgáltatások kifizetését.
Támogatásukat és bizalmukat nagyon köszönjük!
4. Az Alapítvány két kiemelt projektje a következő
- Fotókiállítás és virtuális galéria címmel. "Élő festmények, avagy játékok a lengyel festészettel", amely a Lengyel Köztársaság nagykövete és a budapesti Lengyel Intézet igazgatója védnökségét nyerte el. A kiállításon készült fotókat tartalmazó galéria a következő címen érhető el https://www.kidsrecommend.org/galeria/ A kiállítás közismert lengyel festészeti alkotások reprodukcióit tartalmazza, főként a 19. és 20. századból, valamint több mint 60 fényképet - "élő festményeket" -, amelyeket az eredeti festmények ihlettek. A modellek lengyel gyerekek és felnőttek. A magyar és lengyel nyelvű galéria használatára 3000 magyar iskola részesült meghívásban.
- Útikönyv kiadása. "Lengyelország és Magyarország a gyermekek szemével". A lengyel gyerekek és szülők által írt könyvek Magyarországon és Lengyelországban is elismerésre találtak. A fiatal szerzőket a Lengyel Köztársaság Elnök Felesége fogadta, aki elismerését fejezte ki az oktatási kezdeményezésért. Az útikönyveket a 2022-es Budapesti Nemzetközi Könyvvásáron mutatták be.
5. Éves jelentés
Éves jelentés a https://birosag.hu/ oldalon találhatóak, és itt találhatók: